dr Yanna Popova
Nowa metafora i narracyjność, czyli wzajemne oddziaływanie schematyczności i kategoryzacji w mediach werbalnych i niewerbalnych
Powszechnie przyjmuje się, że narracja to nie tylko zbiór form pisarskich czy określona kategoria wypowiedzi. Narracja jest raczej podstawowym, a nawet zasadniczym sposobem ludzkiego rozumienia. Jako taka jest schematyczna (tj. przyczynowo-skutkowa, czasowa), a tym samym stanowi podstawowy schemat, za pomocą którego organizowane jest ludzkie doświadczanie. Narracja jest jednak tylko jedną z form pojęciowej organizacji ludzkich myśli. Niniejsze wystąpienie opiera się na istniejącym od dawna w literaturze rozróżnieniu między schematyczną a kategorialną organizacją wiedzy pojęciowej i przenosi je na kwestię tego, w jaki sposób generujemy i rozumiemy nowe metafory, zarówno werbalne, jak i niewerbalne. W niniejszej prezentacji twierdzę, że natura dominującej organizacji pojęciowej w danej domenie (tj. domenie wizualnej dla metafory obrazowej) zapewnia domyślną strategię interpretacyjną dla nowych metafor. Jeśli jednak domyślna struktura jest w jakiś sposób wadliwa lub trudna do zinterpretowania, czytelnicy lub widzowie wybierają alternatywną organizację pojęciową. Omówione zostaną różne przykłady z fikcji i metafory obrazkowej (w sztuce i reklamie).
Spotkanie odbędzie się w budynku BUW, ul. Dobra 56/66, Warszawa, 2 piętro, pokój 2.90, godz. 14.00.
Możliwość dołączenia na platformie ZOOM https://uw-edu-pl.zoom.us/j/98860562091?pwd=cUtGRitQTUhDKzYyV3NJYnBJdFJEQT09 (Meeting ID: 988 6056 2091 Passcode: 62939)